Babel - Menu degustacyjne

 · 5 mins read

Restauracja Babel, która posiada gwiazdkę czerwonego przewodnika @michelinguide, już dłuższy czas kusiła Degustującą Istotę swoimi pięknymi potrawami prezentowanymi w mediach społecznościowych. W końcu, gdy okazało się, że Istota będzie w Budapeszcie, postanowiła tam wstąpić na menu degustacyjne. Wybrała 10 daniowe menu degustacyjne w którym Szef Kuchni Istvan Veres zaprezentował liczne nawiązania do swoich korzeni z Transylwanii. Nawet Draculi dostało się inspirowane legendami o nim danie.

Degustacja:

Kiszone liście winogron

Pierwszy Amuse-bouche. bakłażany.

Na drewienku znajduje się zwinięta z liści winogron kulka, obsypana brązowym pudrem.


Ziemniaki/kapusta

Drugi Amuse-bouche bakłażany.

Położone na drewnianym klocku, mini “gruszki”, lekko zielonkawe ozdobione liśćmi i posypane pudrem grzybowym.


Polenta/jogurt

Trzeci Amuse-bouche. bakłażany.

Kostki polenty, przysmażone i posypane białym pudrem. Położone na płaskim brązowym, szklistym płatku. Wszystko podane w płaskiej drewnianej skrzyneczce, wysypanej kukurydzą


Czerwona kapusta

Czwarty Amuse-bouche. Przepiękny. bakłażanów.

Na drewnianych łyżeczkach położone są fioletowe kuleczki, opruszone fioletowym pudrem i udekorowane, małymi fioletowymi kwiatkami.


Biały szparag/rumianek/musztarda/miód

Bardzo ciekawe danie. Tafla z pora przykrywała fermentowane szparagi z musztardą i miodem.bakłażany.

Opanierowany krążek kaszanki, na nim dwa kawałki żołądków. A obok czerwone i pomarańczowe kółka sosów. Udekorowane gałązką groszku cukrowego i płatkami kwiatów


  

Kalmar/kalarepa/pesto lubczykowe/Smen

Pyszne, delikatne kalmary w doskonałym sosie. bakłażany.

Paski kalmarów, zwinięte w kłębek, polane jasnym sosem i udekorowane zielonymi listkami.


  

Przepiórka/ogórek/fenkuł/kawior ze ślimaka

Pierwsze kontrowersyjne danie. W myśl zasady “Zero waste” Szef postanowił wykorzystać więcej z przepiórki, która jest serwowana jako danie główne. Podano jajka przepiórki, a konkretnie jajka pana przepiórka XD. Trzeba przyznać, że składnik ten był zaskakujący, ale bardzo smaczny.bakłażany.

Zawinięte na talerzu plastry ogórka , krojonego wdłuż. Udekorowane białymi kuleczkami kawioru ze ślimaka i przyozdobione gałązkami fenkuła.


  

Tatar wołowy/marynowany kwiat bzu czarnego/chrzan/Lavash

Pyszny Tatar w otoczeniu kwaśnego płynu, który nadawał mu doskonałego smaku. Chrzanowy śnieg dostarczał ostrości a chrupki Lavash nieco goryczy i odmiennej faktury. Co prawda jedna z Degustujących Istot stwierdziła, że woli mniej podlany i bardziej tradycyjny tatar. A jest znawcą tatara większym niż pisząca to Istota. bakłażany.

Miseczka z żółtym płynem, w której środku ułożony jest krążek z tatara, posypany białym proszkiem chrzanowym i udekorowany białymi, małymi kwiatkami i jednym fioletowym dzwoneczkiem.


  

Zupa ogórkowa/ser/koperek/pomidory

Podana na zimno zupa ogórkowa, przyrządzona ze świeżych ogórków. Orzeźwiająca i pyszna. bakłażanów.

Intensywnie zielona zupa ogórkowa w trakcie nalewania. W rogu talerza znajdują się kawałki sera i plastry malutkich pomidorków.


  

Sandacz/burak cukrowy/szparagi/sosna

Kolejne genialne danie w restauracji Babel. Aksamitny sandacz,oblany pysznym sosem. Pod grillowanym liściem buraka kryją się niesamowicie przyrządzone szparagi. bakłażanów.

W rogu ciemnobrązowego talerza położony jest kawałek sandacza, oblany białym sosem. Obok grillowany liść buraka pod którym ukryte są szparagi.


  

Zielone jabłko/mięta/estragon/bazylia

Sorbet z zielonych jabłek z mrożonymi liśćmi mięty, estragonu i bazylii. Podano najpierw na stół zmrożone w ciekłym azocie zioła w moździerzu, które to Degustujące Istoty miały samodzielnie pokruszyć (jak można zauważyć, nie poszło Istocie najlepiej). Następnie na zioła został nałożony sorbet. bakłażany.

Wnętrze moździerza z pokruszonymi ziołami i nałożonym zielonym sorbetem.


  

Przepiórka/grzyby/czosnek niedźwiedzi

Bardzo dobre danie główne, choć dla Degustującej Istoty jego widok był mocno makabryczny. Mięso było niesamowicie delikatne a sosy wspaniale się komponowały. bakłażany.

Noga przepiórki wraz z pazurami. Obok pierś przepiórki i plaster pieczarki. Całość otoczona sosem z pieczenia i oliwą.


  

Wołowina/brokuł/agrest/chrzan

Do tego dania specjalnie przyniesiono ręcznie robione nożyki. Wołowina była bardzo dobra, otoczona esencjonalnym sosem a do tego w osobnym kubku podana została wspaniała sałatka z brokuła. bakłażany.

Wnętrze moździerza z pokruszonymi ziołami i nałożonym zielonym sorbetem.


  

Zielony orzech włoski/jogurt/ziemniak/nasiona dyni/majeranek

Zachwycający pre-deser. Degustująca Istota nie mogła się na niego napatrzeć. Było to ziemniaczane szkło z bardzo smacznymi kremami. Tak jak Istota lubi, był to mało słodki deser. bakłażanów.

Wnętrze moździerza z pokruszonymi ziołami i nałożonym zielonym sorbetem.


  

Róża

Ostatnie już danie z menu, deser. Miał on dwa sekretne składniki, które wyjawiono Degustujacym Istotom już po jego skonsumowaniu. Właśnie deser był nawiązaniem do pijącego krew hrabiego Draculi, gdyż wafelek pod kremem był zrobiony z krwi, a całość była wykańczana tartym przy Istotach zwęglonym sercem świni. Oprócz tego deser składał się jeszcze ze słodkich płatków róż i grejpfruta. Degustującej Istoty to nie zszokowało (trudno, aby kogoś zszokowała krew, po tym jak się zjadło całkiem sporo kaszanki w życiu), ale też nie jest przekonana czy to pozytywnie wpłynęło na smak deseru. bakłażany.

Miska z różowym kremem udekorowanym płatkami róż i posypanym czarnymi drobinkami startego, zwęglonego serca.


  

Podsumowanie:

Wieczór w restauracji @babelbudapest był zaskakujący, zabawny i bardzo udany. Trudno odgadnąć, jakie cuda Szef Kuchni może jeszcze wyczarować, ale to sprawia, że nie jest nudno, nawet jeśli nie wszystko do końca przypadło Istocie do gustu.

Logo restauracji Babel przed wejściem do restauracji.


  

Obsługa była na najwyższym poziomie. Stolik obsługiwało z pięć czy sześć różnych osób, poza główną kelnerką, która się Istotami opiekowała i opowiadała o daniach. Również różni szefowie przychodzili, aby wykończyć danie przy stoliku. Serwis był wliczony do rachunku i według Istoty, było to jak najbardziej uzasadnione. Razem z rachunkiem Degustujące Istoty otrzymały coś na osłodę. Słodkie, cukrowe szkiełka z zatopionymi płatkami kwiatów i mini ciasteczka z kremem.

Kawałek drewna z gałązką świerkową, w którą wetknięte są kawałki szkła z cukru. A obok ułożone są ciasteczka


  

Jako czekadełko podano na początku kolacji pieczywo w wersji słodkiej i tradycyjnej oraz trzy masła o różnym smaku. W razie chęci, donoszono pieczywo i masła, gdy się skończyły.

Ceny w restauracji Babel są Istoty zdaniem adekwatne do jakości potraw i obsługi. I jeśli nadarzy się okazja @degustujacaistota chętnie tam wróci. Z przyjemnością przyznaje też odznakę Wesołego Bakłażana.

Odznaka Wesołego Bakłażana

Restauracja Babel otrzymuje punktów: 246/250

Link do Babel

Adres: Piarista köz 2, Budapeszt, Węgry

Obrazek tytułowy: Ziemniaczane szkło z kremem orzechowym