Isto - Wine & Food Noble Night

 · 3 mins read

Degustująca Istota bardzo była ciekawa co zaprezentował Szef Kuchni Patryk Dusza z @restauracjaisto na gali @winefoodnoblenight. Otrzymał on tam nagrodę specjalną dla najmłodszego szefa kuchni biorącego udział w konkursie. Istotę bardzo ucieszył fakt, że może tych dań spróbować na dedykowanej temu wydarzeniu kolacji degustacyjnej z udziałem sommelier’a.

Degustująca Istota nie jest fanem win a już szczególnie win podawanych podczas posiłku. Dlatego unika kolacji, gdzie pairing wina jest obowiązkowy i wliczony w cenę. Tutaj jednak postanowiła zrobić wyjątek i już zdradzi, że nie żałuje tej decyzji.

Degustacja:

Chłodnik/kozi ser wędzony/chips z sepią

Tradycyjny już Amuse-bouche w Isto i tradycyjnie pyszny. bakłażany.

Chłodnik podany w kieliszku. Na którym położony jest czarny chips z białym kremem z koziego sera, ozdobiony bordowym płatkiem kwiatu


Wołowina/czerwona kapusta/kiszony ogórek/musztarda

Przystawka w postaci Carpaccio wołowego z pianą z kiszonych ogórków. bakłażany.

Jasna piana przykrywa plastry wołowiny i czerwoną kapustę doprawioną musztardą


Jesiotr/owoc nasturcji/grzyby/jajko/sos velouté

To było genialne danie. Gładka grzybowa galaretka skrywała idealnie przyrządzone jajko poche a pod nim leżał kawałek jesiotra otoczony pysznym grzybowo-rybnym sosem velouté. Kilka owoców nasturcji, które Istota jadła po raz pierwszy, było wyrazistym akcentem dopełniającym danie. Rewelacja. Sposób podania również był piękny. Istota z przyjemnością daje bakłażanów !

W ciemnym, głębokim talerzu znajduje się mgła a przez nią widać kawałki pietruszki i marchewki, oraz zieleninę i kawałek plasterka wołowiny


Kaszanka/żołądki/burak/dynia/cebula

Chrupiąca kaszanka z delikatnymi kaczymi żołądkami. Do tego ketchup z buraka i sos dyniowy. Przepiękne dania, świetnie skomponowane. To danie było serwowane również na minionym @restaurant_week_polska. bakłażany.

Opanierowany krążek kaszanki, na nim dwa kawałki żołądków. A obok czerwone i pomarańczowe kółka sosów. Udekorowane gałązką groszku cukrowego i płatkami kwiatów


  

Gin/koperek/Cava

Orzeźwiające Intermezzo o zaskakującym smaku. bakłażany.

Wydrążona, biała kula lodowa wypełniona zieloną granitą, podana na kostkach lodu


  

Gołąb/jarmuż/gruszka/bratek

Gołąb podany na 2 sposoby z sałatką z gruszki i jarmużu. Wersja w tempurze była zdaniem Istoty dość dobra, choć mogłaby być bardziej wyrazista. Niestety pierś była zbyt krwista i twarda, aby Istota mogła ją zjeść. Sałatka świetna. bakłażan.

Kulka w tempurze z mięsem z której wystaje kość. Obok pierś gołębia oblana śmietaną i sosem. Obok mięsa położona jest sałatka z drobno pokrojonej gruszki i jarmużu.


  

Opera

Ciasto opera z lodami chlebowymi, podane z migdałami. bakłażany.

Ciasto w czekoladowo białe poziome warstwy. Obok beżowe lody na zmielonych migdałach


  

Pralinki i Pate Choux

Na zakończenie jeszcze niespodzianka. Pyszny ptyś francuski i pralinka z białą czekoladą i … Foie Gras. Zaskakujące połączenie, które okazało się bardzo ciekawe. bakłażany.

W płaskiej, drewnianej skrzynce wysypanej ziarnami leżą 2 pralinki posypane kakaem i 2 ptysie przekrojone w połowie i wypełnione jasnym kremem.


  

Podsumowanie:

Wieczór był interesujący i dzięki sommelierowi Leszkowi Istota usłyszała sporo ciekawych historii, oraz zasmakowała w Tokaju podanym do deseru, choć nie zmieniła zdania, że wino zaburza jej delektowanie się potrawami. Osobie, która nie mogła tego wieczoru pić alkoholu zaproponowano bezalkoholowe wina, co było bardzo miłe. Kolacja była udana również, ze względu na doskonałą obsługę w Isto. Dzięki niej jakoś @degustujacaistota przeżyła tą smutną wiadomość, że Szefa Kuchni tego wieczoru nie było w restauracji. Za całokształt kolacji z menu degustacyjnym Istota podtrzymuje odznakę Wesołego Bakłażana dla Isto!

Odznaka Wesołego Bakłażana

Restauracja Isto otrzymuje punktów: 230/250

Link do ISTO

Adres: Aleja Roździeńskiego 1A, 40-202 Katowice

Obrazek tytułowy: Kaszanka z żołądkami