Tian

 · 5 mins read

Tian to wegetariańska Fine Diningowa restauracja w Wiedniu. I właśnie ten wegetariański Fine Dining skusił nas do spróbowania ich ośmiodaniowego lunchowego menu degustacyjnego. Szef Kuchni @paul_ivic potrafi tutaj zachwycić swoimi artystycznymi daniami. Tian został nagrodzony Gwiazdką przewodnika @michelinguide oraz trzema czapkami szefa kuchni przewodnika Gault & Millau.

Degustacja:

Chrupkie pieczywo/bułeczki/masło/oliwa i olej rzepakowy

Nowoczesny sposób podania pieczywa bardzo nam się spodobał. W fiolkach były różne oliwy z oliwek oraz olej rzepakowy i sól. Masło ułożone w kształt róży, a bułeczki były jeszcze ciepłe. bakłażany.

 Na drewnianej, prostokątnej podstawie umieszczone są 4 szklane fiolki, masło w kształcie róży, zagłębione w podstawie, w szklanym pojemniku. Za fiolkami ułożone są małe bułeczki, a na końcu płatki chrupkiego pieczywa.


  

Brukselka/cebula

Razem z pieczywem podano Amuse-bouche. Była to brukselka, w której liściach ukryta została mini surówka z brukselki. bakłażany.

Na białym talerzyku leży brukselka, przyozdobiona śmietaną


  

Do brukselki podano wspaniały, mały pączek z nadzieniem z cebuli oraz chips z cebulą. bakłażany.

 Na talerzyku z mchem ułożony jest mały pączek oraz chips z dwoma kropkami śmietany, kawałkami różowej, marynowanej cebuli i konfiturą cebulową.


  

Czyściec bulwiasty/salsefia/migdały

Pierwszy raz mieliśmy okazję jeść Czyściec bulwiasty i był bardzo dobry. Wspaniała kompozycja smaków i tekstur. bakłażany.

 Biała kopuła kremu na szarym talerzu, posypana czarnym i zielonym pudrem. Na niej leży kawałek szklistego, beżowego czyśćca, koło którego polany jest żółty, maślany sos.


  

Czerwone mięso/ziemniak red emmalie/radicchio

Kolejne piękne danie. Zarówno opis dania, jak i prezentacja przypominały nieco tradycyjny tatar, ale oczywiście zostało ono wykonane z samych warzyw. bakłażany.

Na beżowym talerzu o chropowatej fakturze z ciemniejszym i gładkim środkiem ułożona jest czerwona kompozycja. Na spodzie z siekanych warzyw ułożone są płatki w różnych odcieniach czerwonego.


  

Czerwona kukurydza/biała kukurydza/barszcz zwyczajny

Barszcz zwyczajny również po raz pierwszy mieliśmy okazję jeść i był doskonały. Przyrządzono z niego niesamowitą zupę, tak aromatyczną i pyszną, że aż chciałoby się zjeść jej cały garnek. bakłażanów.

 Ciemnobrązowa zupa podczas nalewania do głębokiej szarej miseczki.


  

Do zupy podano chips kukurydziany.

Na podstawce z liści kukurydzy podano chipsy przyozdobione wysuszonymi źdźbłami.


  

Jarmuż/seler/boczniak

Bardzo selerowe danie. Składało się ono z dwóch części: dania głównego i sałatki. bakłażany.

Na białym talerzu ułożony jest okrąg z warzyw, którego jedna część jest biała a druga ciemnozielona od jarmużu. Na wierzchu położony jest duży liść jarmużu.


  

Sałatka warzywna z selerem.

Mała miseczka z drobno posiekanymi warzywami i panierowaną kostką selera.


  

Truflowy makaron

Tak! I to było genialne danie. Nareszcie udało nam się zjeść potrawę z biała truflą i była ona perfekcyjna. Nic nie zdominowało smaku trufli, była na pierwszym planie. Dokładnie tak, jak uwielbiam. Sos jeszcze ten smak uwydatniał. Już tęsknimy za tym makaronem. Odznaka Wesołego Bakłażana jak najbardziej się należy. bakłażanów.

Makaron spaghetti z białym sosem i plastrami białej trufli.


  

Ciastko i gruszka

Ślicznie podane intermezzo. Chłodne lody, piana i chrupiące ciastko. bakłażany.

W szklanej kuli z otworem, umieszczonej na drewienku są lody. W koło lodów jest biała piana a w lody włożone jest ciastko.


  

Topinambur/pszenica/szczaw

Danie główne również było złożone z dwóch części. Pierwsza część, wykańczana przy stoliku pięknym złocistym sosem. bakłażany.

Na płaskim, jasnym talerzu umieszczony jest płaski, jasny krążek posiekanych warzyw, ozdobionych prażoną pszenicą i listkami.


  

Druga część dania głównego, czyli chrupiący, delikatny chips.

w misce wysypanej ziarnami pszenicy leżą dwa delikatne, białe chipsy z kropkami trzech różnych kremów.


  

Schlossberger/korzeń pietruszki/ziemia kawowa

Potrawa do chrupania, złożona z posiekanego korzenia pietruszki i plastrów sera. bakłażany.

Na beżowym, chropowatym z brzegów talerzu, ułożone są w koło kawałki korzenia pietruszki zakryte z góry plastrami sera. Na wierzchu ozdobione liśćmi pietruszki i plastrami korzenia pietruszki. Na brzegu talerza położony jest chips.


  

Pudding z czerwonego ryżu/ czerwony i żółty burak

Delikatny i kremowy pudding. Pięknie zaserwowany. bakłażany.

W ciemnej miseczce z białym wnętrzem znajduje się czerwony, szklisty dysk z pomarańczowymi kuleczkami na górze i położonym obok czerwonym chrupkiem


  

Po słonecznej stronie/kokos/mango/IPA

To był jeden z bardzo niewielu deserów które zjadłam w całości ze smakiem. Idealny deser dla mnie. A to dlatego, że wnętrze było wypełnione skondensowanym, gorzkim piwem IPA, które doskonale przełamywało słodycz pozostałych części deseru. Do tego wyglądał zjawiskowo i słonecznie. Za ten piękny i doskonały deser Degustująca Istota z radością przyznaje odznakę Wesołego Bakłażana. bakłażanów.

Na czarnym płaskim talerzu, położona jest jaskrawożółta półkula. Z jej wnętrza wylewa się złocisty, gęsty, piwny płyn. Wokół półkuli znajduje się biały sos, który na brzegach przechodzi w złotawy.


  

Podsumowanie:

Co za fascynujące doświadczenie. Okazało się, że warzywny Fine Dining może być niezwykły i przede wszystkim bardzo piękny, przynajmniej w restauracji Tian. Serwowane potrawy to sztuka na talerzu. Mogliśmy spróbować wielu nowych smaków i roślin, których nigdzie indziej nie spotkaliśmy.

Na koniec zostaliśmy poczęstowani jeszcze pięknymi słodyczami.

Pudełko pełne różnych czekoladek i słodkości.


  

Degustująca Istota za piękny lunch zatytułowany “Spacer przez ogród warzywny” przyznaje restauracji Tian Odznakę Wesołego Bakłażana.

Odznaka Wesołego Bakłażana

Restauracja Tian otrzymuje: 245/250!

Link do restauracji Tian

Adres: Himmelpfortgasse 23 1010 Vienna, Austria

Obrazek tytułowy: Czerwone mięso