Fisherman

 · 5 mins read

Podczas naszej majowej wizyty w Trójmieście odwiedziliśmy kilka nowych miejsc i kilka naszych ulubionych restauracji Fine Dining. Z nowych wybraliśmy restaurację Fisherman, której Szefa Kuchni Rafała Koziorzemskiego (@rafalchef__smakmiasta) mieliśmy przyjemność poznać w restauracji Biały Królik w Gdyni. Dlatego mieliśmy przeczucie graniczące z pewnością, że Fisherman to restauracja, którą warto odwiedzić. Serwuje się tam dania z menu a la carte, ale na naszą prośbę Szef Rafał zrobił dla nas Menu Degustacyjne, za co jesteśmy wdzięczni.

Degustacja:

Pieczywo

Dwa rodzaje pieczywa i do tego dwa rodzaje masła. Przypalone masło oraz masło z czosnkiem niedźwiedzim. bakłażany.

Na stole przykrytym białym obrusem znajdują się 3 czarne talerzyki i drewniany pojemnik z kromkami jasnego i ciemnego pieczywa. Na jednym czarnym talerzyku jest zielone masło w kształcie kwadratu a na drugim przypalone masło w kształcie rybki. Na trzecim talerzyku jest nożyk do masła.


  

Suszony pstrąg z majonezem rybnym

Jako amuse-bouche dostaliśmy rewelacyjny chrupek ze skóry pstrąga z majonezem, słoniną i gwiazdnicą pospolitą. To co uwielbiam w Kuchni Szefa Rafała, to między innymi duża ilość ciekawych ziół i innych roślin, jakie można spotkać w Szefa autorskiej kuchni. Za ten doskonały początek degustacji przyznajemy chętnie Order Wesołego Bakłażana. bakłażanów.

W drewnianej, niedużej skrzyneczce są muszelki na których ułożone są chrupki ze skórą pstrąga z kropkami majonezu i listkami gwiazdnicy.


  

Królowa lasu i łąk

Tu na pierwsze miejsce wychodzi rzeżucha, ale nie ta zwykła którą wszyscy znamy, tylko rzeżucha leśna i łąkowa. Pod zieloną kołderką ukrywała się wspaniała, delikatna kałamarnica z palonym masłem. Całość oprószona była pudrem pietruszkowym. Wizualnie i smakowo genialne i dlatego kolejny bakłażanowy order leci do Fishermana. bakłażanów.

Ciemnoszara miseczka wypełniona jest białymi kwiatami i łodyżkami rzeżuch obsypanych zielonym pudrem.


  

Wizytówka rybaka

Cudowny podwędzany tatar z pstrąga solonego z kaparami, piklowaną cebulką, żółtkiem, marynowanymi grzybami i wędzonką. Aromat tego dania był wspaniały, dymny i słodkawy a sam tatar doskonale skomponowany. Nie może być inaczej, Order za tatar zostaje przyznany. bakłażanów.

Na stole położona jest skrzyneczka w której znajduje się tatar z góry obsypany suszonym żółtkiem. Ze skrzyneczki, której pokrywa została podniesiona, wydobywa się dym.


  

Na dużym płaskim talerzu, na papierku leży porcja tatara obsypana żółtkiem i udekorowana zielonymi listkami.


  

Majowy zbiór czosnku niedźwiedziego

Zupa z czosnku niedźwiedziego ze słodkim makaronem z kalmara. To był absolutny hit! Jedna z najlepszych zup w życiu. Uwielbiam czosnek niedźwiedzi, a w postaci zupy jeszcze nigdy nie miałam okazji go jeść. Zachwycająca! Mam nadzieję, że jeszcze uda nam się ją zjeść w restauracji Fisherman następnym razem. Oczywiście otrzymuje ona Order Wesołego Bakłażana. bakłażanów.

Makaron z kalmara przed nalaniem zupy.


  

Intensywnie zielona, kremowa zupa w trakcie nalewania do białego, głębokiego talerza w którym znajduje się makaron z kalmara.


  

Wołowina z młodymi burakami

Świetnie przyrządzony, delikatny ozór wołowy z sosem demi-glace, podany z lekko dymnym gratin z młodych ziemniaków, kuleczkami z buraków i jabłek w sosie chrzanowym. Mięso było udekorowane kwiatkami tasznika pospolitego. bakłażanów.

Na dużym, białym talerzu znajduje się kawałek mięsa udekorowany białymi kwiatkami z zielonymi listkami oraz porcja opalonego gratin.


  

W szklanej miseczce w kształcie muszelki znajdują się czerwone i zielona kulki z buraka i jabłka. Na spodzie widać sos chrzanowy.


  

Sezon w pełni

Przyszedł czas na deser. Czekałam na niego rok i byłam bardzo ciekawa, jak smakują lody z białych szparagów. Otóż, są pyszne, a jeszcze lepsza była panna cotta, która im towarzyszyła. Kompozycję wzbogacały truskawki w sosie z ziołami, kwiat czarnego bzu oraz palony słód. bakłażanów.

Na duży, płaski, biały talerz obok panna cotty i lodów szparagowych nakładane są złotą łyżką kawałki truskawek w sosie.


  

Na białym talerzu leży porcja białych lodów ozdobiona zielonymi listkami, panna cotta oraz kawałki truskawek między nimi.


  

Dziękuję

Na zakończenie dostaliśmy las, a dokładniej szyszki. To były absolutnie zachwycające, autentyczne szyszki w syropie z hibiskusa, podane z lodami lawendowymi, które to były obsypane pyłkiem kwiatowym. Może to już nudne, ale ja nie mogę nie dać tym szyszkom Orderu Wesołego Bakłażana! Były super i pięknie współgrały z delikatnymi lodami lawendowymi! bakłażanów.

Na stole przykrytym białym obrusem leży deska drewniana na której są dwie szare miseczki z jasnymi lodami obsypanymi pyłkiem kwiatowym. Deska przykryta jest gałęziami iglaków a na nich posypane cukrem pudrem są umieszczone małe szyszki.


  

Zbliżenie na szyszkę obsypaną cukrem pudrem.


  

Podsumowanie:

Wyszliśmy z Fishermana zachwyceni jedzeniem, obsługą i całym miejscem. Ta restauracja jest daleka od sztywnej formy Fine Dining i może bardziej wpisuje się w coraz modniejszy Casual Dining, ale dla nas doskonałe produkty, o których jakość dba sam Szef oraz jego talent to to, czego oczekujemy od Fine Diningowych restauracji.

Jak można zauważyć las, łąki i morze były widoczne w każdym daniu, te odwołania do natury sprawiają, że jest to coś dla czego warto przyjechać do Sopotu, przejść kilka kroków od Monciaka i zjeść w Fishermanie.

Po degustacji mieliśmy jeszcze możliwość porozmawiania chwilę z Szefem Kuchni, co zawsze bardzo doceniamy, bo mamy wtedy okazję jeszcze dopytać o dania i podzielić się wrażeniami.

Czy były jakieś minusy? Nie. Jedyny to taki, że mieszkamy na Śląsku i do Sopotu mamy kawałek.

Za tą piękną, nadmorską degustację na doskonałym poziomie przyznajemy Order Wesołego Bakłażana.

Odznaka Wesołego Bakłażana

Chcemy podziękować też Panu Maćkowi, który tego dnia nas obsługiwał i dzięki któremu było nam bardzo radośnie i czuliśmy się zaopiekowani. Dzięki :)

Link do restauracji Fisherman

Adres: Villa Sentoza ul. Grunwaldzka 89, Sopot

Obrazek tytułowy: Wołowina z młodymi burakami